krety-nornice-kuny

Krety, nornice, kuny

Kuny - główne miejsca ich bytowania to poddasza, gdzie powodują poważne zniszczenia w izolacji dachu, zakładając tam gniazda, znosząc pokarm i infekując całą powierzchnię strychu. Ze względu na liczne i kosztowne zniszczenia, jakie powodują, bardzo ważne jest szybkie działanie w celu pozbycia się tego szkodnika. Kuna stanowi w Polsce gatunek objęty ochroną, co oznacza, że jesteśmy zobowiązani do humanitarnego ich traktowania. DEZERT zajmuje się profesjonalnym odstraszaniem kun z gospodarstw domowych lub zakłada pułapki żyworodne, które umożliwiają schwytanie i wywiezienie zwierzęcia poza obszar żerowania, na bezpieczny teren leśny i z dala od skupisk ludzkich.

Krety i nornice niszczą całą powierzchnie terenu zielonego, kopiąc podziemne korytarze i tworząc liczne kopce, niszcząc trawniki, korzenie roślin, uprawy, młode sadzonki.

Choć stanowią zmorę dla ogrodników, krety znajdują się pod częściową ochroną. Nie można ich zabijać czy chwytać. Dlatego w przypadku inwazji tych szkodników, stosujemy środki odstraszające je ze wskazanej okolicy. Skutecznie niechęcamy je do bytności na danym terenie.

Nornice nie tworzą charakterystycznych kopców, jak krety, za to kopią swoje tunele dosyć płytko, co uwidacznia się poprzez liczne wybrzuszenia biegnące wzdłuż ich tras. Pozostawiają okrągłe otwory w ziemi, po których łatwo poznać, z czym mamy do czynienia.

Staramy się odstraszyć nornice z terenu objętego zabiegiem i pozbyć się ich na stałe. Jeśli jednak ich populacja utrudnia skuteczne działania, czasem sięgamy po trutki i środki biobójcze.