Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Prawdziwość wiadomości w sieci – o czym należy pamiętać

Wiele osób jest świadomych tego, jak ogromnie dużo rozmaitych informacji jest obecnie w internecie. Większość z nas wie też doskonale, że nie należy ufać wszystkiemu, co się w sieci znajdzie. W naszym kraju obecnie legalnie funkcjonuje blisko milion stron, mających bardzo zróżnicowaną tematykę. Tak naprawdę każda osoba może otworzyć taką stronę, bowiem koszt tego jest naprawdę niewielki. I posiadając taką stronę publikować w zasadzie wszystko, czego tylko nie zabraniają przepisy.

Dotyczy to zarówno prywatnych osób, jak też firm, żadnych specjalnych ograniczeń tu nie ma. O ile za treści zabronione prawem, na przykład takie jak nawoływanie do przemocy albo szerzenie nienawiści można ponieść konsekwencje, to w przypadku rzeczy nieprawdziwych lub nierzetelnych już takie konsekwencje rzadko kiedy autora spotykają. A taka sytuacja może wynikać z paru rzeczy. Po pierwsze sporo osób posiadających własne strony nie przykłada specjalnej uwagi na to, co na nich umieszcza.

Ale coraz częściej zdarzają się przypadki, że dana treść ma służyć manipulowaniu społeczeństwem, wywoływaniem niepokojów, lęków czy uprzedzeń do jakiś grup. Są to działania celowe, zaplanowane i wykonywane przez ludzi, którzy w tym mają jakieś swoje wymierne cele. Z tego też powodu bardzo ważne jest, aby nie mieć zaufania do wszystkiego, co znalezione zostanie w internecie. Niestety wiele osób tak postępuje, podchodząc bezkrytycznie do tego, co przeczytają, przez co ktoś nimi zaczyna manipulować.

Zresztą od niedawna coraz częściej słyszy się o fake newsach, to znaczy nieprawdziwych informacjach, ale z uwagi na swoją formę i treść wywołujących określone reakcje odbiorców. Walka z fake newsami jest bardzo trudna, ponieważ w licznych przypadkach na pierwszy rzut oka trudno jest stwierdzić, czy coś jest faktycznie prawdziwe, czy niestety nie. Z tego też powodu najlepiej jest korzystać ze sprawdzonych źródeł, takich jak na przykład https://www.codziennaporcjainformacji.info/, co do których można być pewnym, że mają rzetelne informacje.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz